۰

مصاحبه ها

دکتر احمدعلی کیخا در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت: تبدیل گرد وغبار سیستان به بحران ملی/ اعتبارات تثبیت شن‌های روان و ارایه امکانات محقق نشده است.

تیر ۳۰, ۱۳۹۶ در ۹:۳۴ ق٫ظ توسط

photo_2016-08-16_21-54-35

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان گفت: منابع برای تثبیت شن‌های روان و ارایه امکانات قبل و بعد طوفان دیده شده اما برنامه عملیاتی جامع در نظر گرفته نشده است.

احمدعلی کیخا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص وضعیت گرد و غبار در سیستان و بلوچستان و راهکار کاهش آسیب‌ها، گفت: مسئله گرد و غبار و ریزگرد در طول سال‌های گذشته وجود داشته زیرا در این منطقه با پدیده وزش بادهای ۱۲۰ روزه مواجه هستیم اما تغییرات آب و هوایی و سرعت وزش این بادها افزایش پیدا کرده به نوعی که بیش از ۱۲۰ روز وزش باد با سرعت بالای ۱۰۰ کیلومتر رسیده است.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند و نیمروز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گرد و غبار میزان دید را در این منطقه کاهش داده است تصریح کرد: گرد و غبار از قبل انقلاب وجود داشته به نوعی که در اداره تثبیت شن تنها در زابل وجود داشته است، اما هم اکنون مقابله با ریزگردها نیازمند کارِ صحیحِ برنامه‌ریزی شدهِ علمی و منطقی است.

وی افزود: مردم عامه این منطقه بر این باورند که زلزله سیستان باد است، در حقیقت زلزله خیلی کم در این منطقه رخ می‌دهد زیرا جلگه آبرفتی هیرمند است و به خاطر جنس خاک زلزله اتفاق نمی‌افتد اما وزش بادهای طویل المدت خسارت بسیار و بیشتر از زلزله وارد می‌کند، تنها اینکه زلزله در آنی و طوفان در بلند مدت اتفاق می‌افتد.

کیخا با تاکید بر اینکه مدیریت صحیح بحران نیاز مُبرم سیستان است، گفت: متاسفانه با خشکسالی‌های اخیر، کاهش آب هیرمند، دخالت در خاک افغانستان، مدیریت ناصحیح منابع آبی در دشت سیستان، خشک شدن بخش‌های عظیمی ازتالاب بین‌المللی هامون و کم کاری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و دستگاه‌های متولی باعث شده مردم منطقه شرایط بدتری از منظر گرد و غبار را تجربه کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات و جلسات متعدد با رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و سایر متولیان و نخبگان، افزود: بارها تاکید کردم باید اتاق فکری متشکل از روسای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، وزارت جاد کشاورزی، محیط زیست و کارشناسان تشکیل شود زیرا گرد و غبار سیستان و بلوچستان به بحران ملی تبدیل شده است.

وی یادآور شد: مجلس نیز در همین راستا منابع خوبی از جمله ۱۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی، بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمومی کشور و از محل درآمدهای وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری مبلغی برای مقابله با ریزگرد مصوب کرده بنابراین با مجموع شرایط امکان انجام کار جهشی در حوزه تثبیت شن‌های روان وجود دارد.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حل نهایی ریزگردها در یک سال امکان‌پذیر نیست، ادامه داد: ریزگردها سبب رسوب گرد و غبار در منازل و افزایش بیماران تنفسی و ریوی در منطقه سیستان و بلوچستان شده، این در شرایط وجود فقر گسترده در این استان مشکلات بسیاری را رقم زده لذا اصل مسئله از اهمیت بسیار برخوردار است بنابراین علاوه بر تثبیت شن‌های روان، امکانات قبل و بعد از طوفان‌ها باید در اختیار مردم قرار دهد زیرا امکانات محلی پاسخگو نیست.

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید