۰

مصاحبه ها

احمدعلی کیخا، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: معادله تنظیم روابط ایران و افغانستان محور سوال از وزیر خارجه/ سیستان فدای معادلات غیرکارشناسی شده است.

اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷ در ۶:۵۴ ب٫ظ توسط

photo_2016-07-15_17-56-50

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، معتقد است: سیستان در دهه گذشته فدای سیاست‌های غیرکارشناسی در تنظیم رابطه با افغانستان شده و ادامه این روند از طرف مردم منطقه قابل پذیرش نیست.

احمدعلی کیخا درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح سوال خود از وزیر امور خارجه، گفت: وزارت امور خارجه موظف به دفاع از ملت ایران در بیرون از مرزهاست، جمهوری اسلامی با افغانسان دارای منافع مشترکی است، افغانستان نسبت به جامعه ایرانی برای تحویل آب به ویژه در منطقه سیستان و تامین حق‌آبه هیرمند تعهداتی را بر عهده دارد.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند و نیمروز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگرچه در سال جاری نزولات آسمانی در افغانستان کاهش داشته است اما این نسبت کاهش نزولات آسمانی با نسبت کاهش آورد رودخانه هیرمند برابر نیست، متاسفانه در افغانستان تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش نزولات آسمانی داشتیم حال آنکه در ایران شاهد ۹۸ درصد کاهش ورودی آب هیرمند از افغانستان هستیم.

وی افزود: به همین جهت وزیر امور خارجه باید پاسخ دهد که در دهه‌های گذشته و در تنظیم روابط با افغانستان و در معادلات این تعاریف، جایگاه سیستان و تالاب هامون کجا بوده است، به نظر می‌رسد تاکنون جمهوری اسلامی به شکل یک طرفه خدمات به دولت و ملت افغانستان ارایه کرده است.

کیخا با بیان اینکه جمهوری اسلامی در ارایه خدمات به دولت و ملت افغانستان کار بسیار خوبی انجام داده است، گفت: افغانستان در گذشته بخشی از کشور ما بوده و برادران دینی ما هستند لذا ریشه‌های مشترکی داریم، اما ارایه خدمات یک‌طرفه قابل قبول نیست. جمهوری اسلامی تنها در یک بخش یعنی تامین حق آبه هیرمند و هری‌رود به افغانستان وابسته است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: تمام جاده‌های استان سیستان به دلیل عبور کامیون‌های افاغنه و ترانزیت کالا از چابهار و بندرعباس به افغانستان تخریب شده است. لذا موضوع ارایه خدمات یک طرفه باید توسط وزیر امور خارجه به نمایندگان توضیح داده شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر افغانستان با مردم ایران همراهی و همدلی نکند، چه دلیل دارد که جمهوری اسلامی به شکل کنونی رفتار کند؟ وزارت امور خارجه باید معادلات ایران و افغانستان و مبنای این معادلات را تشریح کند. متاسفانه سیستان در دهه گذشته فدای سیاست‌های غیرکارشناسی در تنظیم رابطه با افغانستان شده و ادامه این روند از طرف مردم منطقه قابل پذیرش نیست.

منبع خبرگذاری خانه ملت

برچسب‌ها,

پاسخ دهید