۰

خبرها / سایر مطالب

سخنرانی دکتر کیخا در دیدار اعضای کمیسیون کشاورزی با رهبر معظم انقلاب در خصوص توسعه کشاورزی کشور

آذر ۲۰, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۲ ق٫ظ توسط

دیدار با رهبری

سخنرانی دکتر کیخا نماینده مردم شریف سیستان و نائب رئیس اول کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در دیدار اعضای این کمیسیون با رهبر معظم انقلاب در خصوص توسعه کشاورزی کشور در تاریخ۹۰/۰۲/۰۵: 

بسم ا… الرحمن الرحیم

ما سب علی نکرده و هم نکنیم                                        سرجز در بارگاه حق خم نکنیم

درمان وعلاج درد ما نام علی است                                جز یاد علی به زخم مرهم نکنیم

خدا را شاکریم که در ابتدای سال جهاد اقتصادی توفیق زیارت حضرت عالی نصیب گردید . ابتدا لازم می دانم محضر حضرت عالی عرض کنم که همیشه دو نکته مد نظر اینجانب و همکاران محترم در تعامل با دولت و ادای وظیفه بوده است . نکته اول اینکه از مدار قانون خارج نشویم و در چارچوب وظایف قانونی خویش و همچنانکه حضرت عالی در یکی از سخنرانی های خویش فرمودید که وظیفه نمایندگان هدایت دولت است تنها منعکس کننده مسائل واقعی و احیانا” ارائه کننده راه حلهای برگرفته از تجربیات معتمدین و نخبگان ملت به دولت باشیم . و دوم اینکه فرمودید دولت مثل کسی می ماند که در روز عاشورا علم و کوتل را بر دوش می کشد و نمایندگان بایستی عرق جبین او را خشک کرده و مواظب باشند که زمین نخوردو این نکات چارچوب عمل و راهنمای تنظیم رابطه ما با دولت محترم و وزراء و مسئولین مرتبط با کمیسیون بوده است . همانطوریکه مستحضرید کمتر کشور توسعه یافته ای را می توان یافت که مسیر توسعه و استقلال آن از کشاورزی نگذشته باشد . جدا از منافع متعددی که اقتصاددانان کشاورزی برای توسعه این بخش بعنوان موتور توسعه کشور ها قائل هستند بدلیل اینکه روستائیان و کشاورزان ما از سطح رفاه پایین تری برخوردارند لازم است تا به مقوله کشاورزی و توسعه روستاها بطور جدی تری توجه شود . توسعه کشاورزی مستلزم بسته سیاستی مناسب در زمینه های مختلف از جمله بازار رسانی محصولات کشاورزی، اعتبارات کشاورزی، نظام بهره برداری و مالکیت ، بیمه محصولات کشاورزی، تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و اقدامات متعددی است که توسط دستگاههای مختلف اتخاذ و اجرا می شود .

هماهنگی اقدامات و سیاستهای متخذه توسط دستگاههای مختلف در مقوله توسعه کشاورزی و روستایی از ملزومات توسعه این بخش است که البته در مواردی از جمله واردات محصولات کشاورزی این هماهنگیها وجود ندارد .غفلت از ملاحظات زیست محیطی و عدم توجه به توان منابع طبیعی در مدیریت توسعه کشور چالشهای فراوان زیست محیطی از قبیل خشک شدن تالابها، آلودگی هوا، آبها و سواحل، طوفانهای شن و موارد متعدد دیگری را ایجاد کرده و می کند که آینده کشور را به مخاطره جدی می اندازد. لازم است تا بصورت جهادی دراین خصوص اندیشه نمود زیرا فردا ممکن است دیر باشد .

در کنفرانس جهانی آب در دو سال گذشته همه اذعان داشتند که آب و هوا تغییر کرده است و بایستی کشورها برنامه های توسعه خود را با شرایط جدید تطبیق دهند. در صورت قبول چنین فرضی اهمیت این موضوع در کشور خشکی مثل ایران دوچندان می گردد. بخاطر دارم که وزیر محترم نیرو درجلسه شورای عالی آب در حدود اواخر دیماه سال گذشته فرمودند که متوسط بارندگی کشور تا آن زمان ۱۹ میلی متر بوده است که اگر همان روند ادامه پیدا می کرد اکنون بحران بزرگی داشتیم . نتیجه اینکه هیچکس تضمین نداده است که در سال جاری و یا آینده نزدیک چنین فاجعه ای یعنی بارندگی اندک دامن گیر کشور نگردد. بایستی این هشدارها را جدی گرفت .

منابع آب زیرزمینی که ذخیره احتیاطی کشورها محسوب می گردند از اعماق زمین بیرون کشیده شده و محصولاتی با نیاز آبی بالا مثل ذرت تولید می گردد که توجیه اقتصادی آنها در بلندمدت مورد تردید است. تولید برای صادرات و وارد کردن محصولات با نیاز آبی بالا بایستی در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد از این طریق کمترین آب ازکشورخارج و بیشترین میزان آب بصورت مجازی وارد کشور می شود .

پایین نگه داشتن نرخ ارز به بهانه کاهش هزینه های تولیدی بخش صنعت و سایر اثرات منفی احتمالی ، نرخ مبادله را به نفع محصولات کشاورزی خارجی تغییر داده است این سیاست اقتصادی توام با سیاست واردات بی رویه که نمونه آن را در واردات گوشت شاهد هستیم بنیان تولیدات کشاورزی کشور را نابود کرده است که بایستی چاره ای اساسی اندیشید.

تحقق نرخ رشد متوسط ۷% بخش کشاورزی در هر سال برنامه پنجم، مستلزم تجهیز منابع مالی فراوان و تغییر جدی رویکرد دولت در مشارکت بخش خصوصی و استفاده از تسهیلات داخلی و خارجی است که بایستی بطور جد مد نظر قرار گیرد . البته در لایحه بودجه سال جاری و کمیسیون تلفیق مجلس توجهات ویژه ای به این موضوع شده است که بایستی از دولت و مجلس تشکر فراوان نمود .

نکته دیگر اینکه هنوز استفاده از نظرات متخصصین و نخبگان در فرآیند تصمیم گیریهای بخش کشاورزی و آب در سطوح مختلف مدیریتی نهادینه نشده است . فقدان این شرایط زمینه اعمال نظرهای شخصی را فراهم نموده که اگرچه ممکن است از سر خیرخواهی باشد و لیکن بدلیل جامع نبودن بعضا” مشکل آفرین می گردد.

در پایان ، اقدام بی نظیر دولت محترم در اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها و واقعی نمودن قیمتها ستودنی است و لیکن اگر به توان پرداخت کشاورزان برای هزینه های اعمالی تحمیل شده توجه نشود و سیاستهای جبرانی در حمایت از تولیدات کشاورزی که در قانون هدفمند سازی یارانه ها دیده شده است با دقت ، به موقع و به اندازه کافی اجرا نشود ممکن است این بخش آسیبهای جدی ببیند که دقت فراوان همگان را طلب می نماید .

از این کاری که من دارم ، نه جان دارم نه تن دارم              چو من من نیستم آخر، چرا گویم که من دارم

تن و جان محوشد از من ، زبهر آنکه تا هستم                            حقیقت بهر دل دارم ، شریعت بهر تن دارم

برچسب‌ها, , , , , , ,

پاسخ دهید