۰

خبرها / سایر مطالب / مصاحبه ها

سخنان قابل تامل دکتر کیخا درباره هامون: مردم سیستان انتظار داشتند که فراموش نمی شدند

آذر ۲۱, ۱۳۹۴ در ۸:۲۵ ق٫ظ توسط

دکتر کیخا

به گزارش زاهدان پرس, به نقل خبرنگار «نسیم»، مهمترین محورهای سخنان احمد علی کیخا در دیدار با کارمندان اداره کل محیط زیست سیستان و بلوچستان به شرح زیر است:(تاریخ۲۲ دی ۱۳۹۲)

_  به نظر می رسد که متولیان امر احیای تالاب «هامون» در ایران نظیر وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و همسایگان ما همه باید رفتارشان را اصلاح کنند و حق آبه تالاب هامون را تامین کنند. در این صورت است که می توان بگویم به وظیفه انسانی خودمان عمل کرده ایم.

_ محیط زیست منطقه سیستان یکی از نمونه های شاخص تغییرات آب و هوا در دنیا است، این تغییرات را مردم منطقه ایجاد نکرده اند، بلکه بسیاری از کشورهای توسعه یافته در آن نقش داشته اند.

_«هامون» یکی از مهمترین تالاب های کشور است که بیش از یک دهه با مشکل کم بود آب مواجه شده است. تالابی که نه تنها از نظر بین المللی و ایران یک ظرفیت زیست محیطی بسیار خوب محسوب می شود بلکه این تالاب یکی از بزرگترین تمدن های بشری را در دوران های گذشته شکل داده است.

_ انتظار است که در ارتباط با تالاب هامون سازمان ملل به صورت ویژه تری کمک کند. چون این مساله سخت تر و پیچیده تر بوده و نیاز به تجربه بین المللی در حوزه فنی و مالی بیشتری دارد.

_  درسیستان زندگی مردم از ابعاد مختلف تحت تاثیر قرار گرفته است، از هماهنگ کننده سازمان ملل انتظار است تا سایر دفاتر این سازمان نظیر یونسکو را تشویق کنند تا آنها نیز بر حسب وظیفه ای که دارند به مسائل سیستان بیاندیشند و همکاری کنند.

_ اینجا کودکان در شرایط سختی زندگی می کنند زنان نیز در شرایط سخت تری هستند، اینجا فقر گسترده است.

_ مردم سیستان خواهان این هستند که صدای آنها به جامعه بین الملل برسد و مشکلاتشان حل شود. آنها گفتند که نمی خواهند جزو آخرین نسل هایی باشند که در حومه “هامون” زندگی می کنند،

_ مردم سیستان انتظار داشتند که فراموش نمی شدند. مردم گفتند که اگر امروز برایشان کاری انجام نشود، فردا دیر است.

_ تا کنون تلاش ها و اقدامات زیادی برای احیای تالاب بین المللی “هامون” شده است. در این راستا هم زمان با پیگیری مساله دریاچه ارومیه و تشکیل کارگروه نجات آن، تالاب هامون هم توسط این کارگروه و کارگروه زیست گاه های حساس و آسیب پذیر در حال پیگیری است.

_ گزارش سفر خانم ابتکار به “هامون” نیز طی چند روز گذشته در هیئت دولت ارائه شد که به شدت اعضای کابینه و رئیسی جمهور را تحت تاثیر قرار داده است.

_ رئیس سازمان محیط زیست کشور همچنین طی یک شنبه هفته گذشته در ارتباط با مسائل محیط زیست در مجلس سخنرانی کرد و به بخش از مسائل ناشی تالاب هامون نیز پرداخت.

_ گزارشی در مورد مسائل ناشی از تالاب هامون به مجمع تشخیص مصلحت نظام  ارسال شده است.

برچسب‌ها, , , , , ,

پاسخ دهید