۰

خبرها / سایر مطالب

نخستین نشست کارگروه احیاء تالاب بین المللی هامون در آستانه روز جهانی تالاب ها برگزار می شود

بهمن ۲, ۱۳۹۴ در ۵:۳۱ ق٫ظ توسط

10155360_605438116199069_2913495992403969363_n

طی مذاکرات صبح امروز معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ج.ا.ایران با عبدالله عبدالله رئیس امور اجرایی دولت ج.ا.افغانستان مقرر شد نخستین نشست کارگروه احیاء تالاب بین المللی هامون در آستانه روز جهانی تالاب ها به میزبانی ایران برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، مجید شفیع پور دستیار ویژه رئیس سازمان در همکاری های بین المللی و رئیس مرکز اموربین الملل و کنوانسیون ها سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به دیدار صبح امروز معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ج.ا.ایران با عبدالله عبدالله رئیس امور اجرایی دولت ج.ا.افغانستان در محل نهاد ریاست جمهوری در تهران، گفت: توسعه همکاری های زیست محیطی دو جانبه میان ایران و افغانستان مهم ترین محور گفتگوهای صبح امروز بود.

وی با بیان اینکه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ج.ا.ایران برای توانمندسازی و ایجاد ظرفیت های مدیریت محیط زیست در ج.ا.افغانستان اعلام آمادگی کرد، افزود: این پیشنهاد با توجه به قرار گرفتن مراکز منطقه ای برخی از کنوانسیون های بین المللی مهم همچون کنوانسیون رامسر (حفاظت و احیاء تالاب ها)، کنوانسیون های مرتبط با موضوع پسماند و مواد شیمیایی از جمله بازل، استکهلم، رتردام، همچنین کنوانسیون مینی ماتا (مربوط به جیوه)۱ در ایران، صورت پذیرفت.

رئیس مرکز اموربین الملل و کنوانسیون ها سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: یکی دیگر از مباحث مطروحه در مذاکرات صبح امروز، دوره های آموزشی موسسه علوم و فناوری های زیست محیطی اکو به میزبانی دانشکده محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست ج.ا.ایران برای ده کشور عضو سازمان همکاری های اقتصادی اکو بود.

شفیع پور ضمن یادآوری عضویت ج.ا.افغانستان در سازمان همکاری های اقتصادی اکو، اظهار کرد: موضوع این دوره های آموزشی با استقبال بسیار خوب طرف افغانی مواجه شد.

دستیار ویژه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در همکاری های بین المللی ضمن بیان درخواست طرف افغانی برای تداوم همکاری های ج.ا.ایران به منظور ظرفیت سازی و ارتقاء سطح دانش مدیران کشورش، گفت: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران برای همکاری در راستای اشاعه این آموزش ها و ظرفیت سازی برای آژانس ملی حفاظت محیط زیست افغانستان در این زمینه قول مساعد داد.

وی اشاره ای هم به موضوع مذاکرات ابتکار با اشرف غنی رئیس ج.ا.افغانستان در ابتدای سال جاری داشت و تاکید کرد: یکی از مهم ترین محورهای آن دیدار، احیای تالاب بین المللی هامون، ضرورت همکاری برای ثبت این اکوسیستم ارزشمند به عنوان ذخیره گاه زیست کره، همچنین احداث پارک مرزی صلح و دوستی در این منطقه بود.

شفیع پور ضمن یادآوری ظرفیت های تالاب بین المللی هامون برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو، گفت: در دیدار امروز مجددا این موضوع، همچنین تشکیل کارگروه مشترک میان ایران و افغانستان برای احیاء تالاب بین المللی هامون که یک سوم آن در خاک افغانستان و دو سوم آن در خاک ایران واقع شده، مورد بحث و مذاکره قرار گرفت.

رئیس مرکز اموربین الملل و کنوانسیون ها سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به نتایج مثبت احیاء تالاب بین المللی هامون، همچنین ثبت آن در فهرست میراث جهانی یونسکو برای دو کشور ایران و افغانستان در حوزه های مختلف همچون تامین و بهبود معیشت جامعه بومی، رونق و توسعه صنایع دستی منطقه، حفظ و احیاء تنوع زیستی گیاهی و جانوری منطقه که منجر به تلطیف آب و هوا و حتی ممانعت از افزایش کانون های گرد و غبار، اظهار کرد: خوشبختانه طرح این موضوع با استقبال طرف افغانی نیز مواجه شد.

دستیار ویژه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در همکاری های بین المللی افزود: در همین راستا مقرر شد نخستین نشست کارگروه احیاء تالاب بین المللی هامون در آستانه روز جهانی تالاب ها و همزمان با مراسم های تخصصی که ۱۳ بهمن ماه سال جاری به میزبانی ایران در اصفهان، رامسر و تهران برگزار می شود، تشکیل شود.

وی با اعلام اینکه دبیرکل کنوانسیون رامسر از جمله میهمانان مهم این مراسم است، گفت: مصطفی ظاهر همتای افغانی ابتکار نیز در این نشست حضور خواهد داشت تا ابعاد گوناگون کاری و عملیاتی برای احیاء تالاب هامون مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

شفیع پور از این نشست به عنوان نخستین گام در توسعه همکاری های زیست محیطی دو جانبه نام برد و ابراز امیدواری کرد: طی حدود چهار هفته آینده همزمان با برگزاری نشست رسمی روز جهانی تالاب ها با محور مدیریت و احیاء تالاب های در معرض خطر همچون هامون در سیستان، گاوخونی در اصفهان و ارومیه در آذربایجان غربی به منظور پیگیری راهکارهای کارشناسی و تخصصی، شاهد آغاز گام های عملیاتی و اجرایی موثر در این زمینه باشیم.

  1. کنوانسیون مینی ماتا طی دو سال گذشته به تصویب جهانی رسیده است و موضوع نقل و انتقال، همچنین چگونگی مدیریت دفع پسماندهای خطرناک گوناگون را در بر می گیرد.

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

پاسخ دهید