۰

مصاحبه ها

شعب قضایی محیط‌زیست/ لزوم بکارگیری قضات ویژه

تیر ۲۳, ۱۳۹۵ در ۸:۵۵ ق٫ظ توسط

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس توسعه شعب قضایی محیط‌زیست را برای برخوردهای بازدارنده، برداشت یکسان از قوانین و سرعت عمل در رسیدگی به تخلفات ضروری دانست.

احمدعلی کیخا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص ضرورت توسعه شعب قضایی محیط‌زیست، گفت: توسعه و تشکیل شعب قضایی محیط‌زیست جهت تسریع در رسیدگی به پرونده‌های محیط‌زیستی باید دنبال شود.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه تشکیل شعب قضایی برای برخورد تخصصی با تخلفات حوزه محیط زیست ضروری است، تصریح کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر برخی قضات در رسیدگی به پرونده های زیست محیطی از مواد خاصی از قانون برداشت‌های متفاوت و خاص دارند به گونه‌ای که برداشت‌ها از یک قانون یکسان نیست که زمینه ساز بروز مشکلاتی شده است.

وی افزود: برای برخوردهای بازدارنده، برداشت یکسان از قوانین و سرعت عمل در رسیدگی به تخلفات حوزه محیط زیست، تشکیل و توسعه شعب قضایی محیط‌زیست، مهم‌ترین خواسته سازمان حفاظت محیط زیست است لذا باید در اولویت قرار گیرد.

کیخا ادامه داد: قضات ویژه‌ای نیز باید در شعب قضایی محیط‌زیست به قضاوت بپردازند زیرا تخلفات در این حوزه بسیار پیچیده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی‌، آب و منایع طبیعی یادآور شد: تخلفاتی چون جنگل‌خواری‌، شکار حیات وحش و گونه های نادر جانوری، تخلفات در مناطق حفاظت شده منابع طبیعی، آلودگی‌های دریایی و محیط‌زیستی در شعب قضایی محیط‌زیست بررسی و مرتفع می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، محمد مجابی معاون پارلمانی سازمان حفاظت محیط‌زیست از دستور ریاست قوه قضائیه برای تشکیل شعب تخصصی محیط‌زیست در استان‌های کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر تعدادی از این شعب تشکیل شده است.

برچسب‌ها, , , , , , , ,

پاسخ دهید