۰

مصاحبه ها

احداث سد شفارود سیاست اشتباه دولت قبل بود/ نمی‌توان به بهانه تأمین آب شرب، جنگل‌های هیرکانی را تخریب کرد

مرداد ۲۶, ۱۳۹۵ در ۵:۲۷ ب٫ظ توسط

photo_2016-08-16_21-54-35

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با مثبت ارزیابی کردن اقدام سازمان محیط زیست در جلوگیری از ساخت شفارود، گفت: تخریب جنگل‌های شفارود و ساخت سد به بهانه تأمین آب شرب اقدام قابل قبولی نیست.

احمد علی کیخا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص برخی انتقادهای مطرح شده مبنی بر عملکرد غیرقابل قبول سازمان حفاظت محیط زیست در جلوگیری از ادامه ساخت سد شفارود، گفت: اصل ۵۰ قانون اساسی به صراحت تاکید کرده که فعالیت های اقتصادی و اجتماعی که باعث تخریب و آلودگی غیرقابل جبران محیط زیست می شود، ممنوع است؛ بنابراین تکلیف دراین خصوص کاملا روشن و واضح است.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند درمجلس شورای اسلامی، افزود: مرجع تشخیص اینکه کدام پروژه زیست محیطی مصداق بارز اصل ۵۰ قانون اساسی است، سازمان حفاظت محیط زیست است و به طورحتم زمانی که این سازمان از پیشرفت و یا ساخت یک پروژه جلوگیری می کند، باید مجلس و دولت از این تصمیم و تشخیص سازمان محیط زیست تبعیت کنند.

وی با تاکید براینکه سازمان محیط زیست باید از ظرفیت های لازم به لحاظ کارشناسی و منطق علمی کافی در ساخت سدها برخوردار باشد، تصریح کرد: طبق بازدید های به عمل آمده از سد شفارود کاملا مشخص است که نباید از این طریق برای تامین آب مورد نیاز استان گیلان اقدام شود؛ زیرا با ساخت این سد بخش بزرگی از درختان کمیاب هیرکانی درجنگل های این منطقه تخریب می شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه می توان از راهکارهای دیگر مانند مهارآب های سطحی درجهت تامین آب شرب استفاده کرد، گفت: در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا برای جلوگیری از خشکسالی و نیز تامین آب مورد نیاز، دولت با ارائه یارانه به مردم، از توان آنها به منظور استفاده از جمع آوری باران های سیل آسا برای آبیاری فضای سبز استفاده می کند؛ بنابراین راهکار تخریب جنگل و ساخت سد برای تامین آب شرب مورد نیاز در هرنقطه از کشور قابل قبول نیست و باید از راهکارهای دیگری استفاده کرد.

کیخا با تاکید بر اینکه احداث سد شفارود از ابتدا اشتباه بود، تصریح کرد: احداث این سد از سیاست های دولت قبل بود و با وجود اینکه تا کنون ۱۴۰ میلیارد تومان برای احداث آن هزینه شده است، اما سازمان محیط زیست به جهت جلوگیری از تخریب محیط زیست و جنگل ها از پیشرفت این پروژه جلوگیری کرده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، یادآوری کرد: اقدام سازمان حفاظت محیط زیست در جلوگیری از پیشرفت فیزیکی سد شفارود، کارشناسی و علمی است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به گفته بسیاری از نمایندگان استان های شمالی کشور سازمان محیط زیست از ادامه ساخت سد شفارود به رغم ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی جلوگیری می کند.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

پاسخ دهید