۱

مصاحبه ها

دکتر کیخا: سیستان ذاتاََمنطقه ای صادراتی میباشد/خوشبین هستم/ احتمال تصویب لایحه مناطق آزاد در صحن علنی

مرداد ۲۹, ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۱ ق٫ظ توسط

42433743

دکتر احمدعلی کیخا نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در گفتگوبا اسنا خبر از تصویب کلیات ایجاد مناطق آزاد تجاری پیشنهادی دولت از جمله منطقه آزادتجاری سیستان درصحن کمیسیون اقتصادی مجلس داد.

کیخا در رابطه با ادامه روند بررسی لایحه مناطق آزادتجاری گفت:احتمالا بعداز اتمام بررسی برنامه ششم توسعه جزئیات «بند به بند» لایحه ایجادمناطق آزادتجاری در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی خواهد شد.

« نمایندگان مجلس درمناطق آزادبه دنبال صادرات وممنوعیت برخی واردات »

نماینده مردم سیستان در پاسخ به سوال خبرنگار اسنادر مورد دلیل طولانی شدن بررسی این لایحه واینکه چرا از مجلس گذشته تاکنون تعیین تکلیف نشده است ابراز داشت : نمایندگان ملت به دنبال این هستند که شرایطی را مصوب کنند تا  مناطق آزاد در کل کشور به سمت سوی صادرات پیش بروند و از واردات کالاهای خارجی که ممکن است مغایر منویات مقام معظم رهبری ، اقتصاد مقاومتی وکلان مملکت هست جلوگیری شود.

« سیستان منطقه ای صادراتی میباشد»

دکتر کیخا افزود خوشبختانه منطقه سیستان ذاتاََ منطقه ای صادراتی میباشدواین نگرانی برای منطقه آزادتجاری سیستان کمتر خواهد بود.

«شروط نمایندگان مخالف برای تصویب مناطق آزاد»

عضوکمیسیون کشاورزی ،آب ومنابع طبیعی پارلمان کشور تاکید کرد: نمایندگان برای مناطق آزاد احتمالا شرطهایی خواهند گذاشت اگر شروط و بندهایی که مخالفین  لایحه برای مدیریت بهتر مناطق آزاد تجاری در نظر دارند برطرف گردد وهمچنین نگرانی ها ودغدغه های مخالفین از جمله اینکه، مناطق آزاد پایگاهی نخواهد شد که صرفا معطوف به کالاهای وارداتی گردد قطعا از تعدادمخالفین کاسته وموافقین ایجاد مناطق آزادبیشتر خواهد شد.

« مجلس به دنبال کاری کارشناسی ، تخصصی  وعقلایی »

« مجلس در مناطق آزاد بدنبال ایجادپایگاهی برای صادرات وجذب سرمایه گذار»

عضوناظرشورای عالی آب کشور با تاکید بر اینکه این مجلس به دنبال کار کارشناسی وعقلایی میباشد، مناطق آزادتجاری را پایگاهی برای صادرات و همچنین برای جذب سرمایه گذار داخلی وخارجی  و تسهیل کننده فرآوری کالاهایی دانست که درآن منطقه وجود دارد.

«شروط نمایندگان جهت بهبود  مناطق آزاد به نفع کشور است»

«خوشبین هستم /  احتمال تصویب لایحه در صحن علنی »

کیخا گفت: هرآنچه مسلم است مناطق آزاد در شرایط موجود دارای نواقصی هستند و اگر نمایندگان در  قالب ، بندها وتبصره ها جهت بهبود مناطق آزاد این لایحه را بررسی وتصویب کنند به ضرر کشور نخواهد بود ، و خوشبین هستم که باادامه این روش احتمال تصویب لایحه در صحن علنی مجلس افزایش خواهدیافت.

« شروط مجلس برای تمامی مناطق آزاد کشوراست»

دکتر احمدعلی کیخا در پاسخ به سوال خبرنگار اسنا که آیا این شروط وبندهافقط برای ایجاد مناطق آزادجدیدمیباشد گفت:

اگر قرارباشد نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بندها و تبصره ها برای بهبود مدیریت مناطق آزاد شرط بگذارند این شروط برای تمامی مناطق آزاد کشور خواهدبود.

کیخا تصریح کرد:قطعا اینگونه نیست که نمایندگان ممنوعیت واردات کالاها را بطورکلی در نظر داشته باشند ، واردات کالاهای مصرفی و کالاهایی که مشابه داخلی دارند و مسائل اینچنینی که  مغایر با سیاست های کلان اقتصادی کشور است مدنظرنمایندگان ملت میباشد.

« واردات کالاهای موردنیاز مردم مرزنشین ممنوع نخواهدبود»

دکتر احمدعلی کیخا درپایان تاکید کرد : برخی کالاهایی که مورد نیاز مردم مرزنشین و مردمی که درحاشیه مناطق آزاد هستند قطعا ممنوع نخواهد بود ومنظوراز ممنوعیت ، واردات بخشی از کالاهایی  است که به صورت عمده به بهانه منطقه آزاد با کانتینرهایی وارد و درداخل کشور توزیع میشود ومشابه داخلی دارند. درنتیجه نگرانی بیشتر براین است که از کانال مناطق آزاد اینچنین اتفاقاتی تکرارگردد.

برچسب‌ها, , , , , , , ,

+

۱ دیدگاه

  1. majid

    on مرداد ۳۱, ۱۳۹۵ - پاسخ دادن

    سلام دکتر کیخا از شما خواهشندم حق ما سیستانیها که تحصیل به گویش سیستانی هست رو بگیرید امسال تدریس به زبانهای کردی و ترکی تصویب شده و در دانشگاه ها در حال تدریسه و بنده شنیدم زبان بلوچی هم در دانشگاه زاهدان تدریس میشه…لطفا فکری به گویش سیستانی هم بکنید که در حال نابودی کامل هست

پاسخ دهید